Johan Sebastian Bach (1685- 1750)– jeho dílo zahrnuje duchovní (např. Vánoční a Velikonoční oratorium) i světské skladby (Kávová kantáta, Kantáta o dýmce, Selská kantáta), kompozice vokální i instrumentální. Byl vynikajícím varhaníkem (chorálové předehry, preludia, fugy- př. cyklus Umění fugy, fantazie a fugy, toccaty a fugy). Vytvořil různé sonáty pro housle a klavír, flétnu, 6 sólových suit pro violoncello, koncerty (př. Braniborké koncerty, houslový a moll, klavírní koncerty).
Georg Friedrich Händel (1685- 1759)– tvořil oratoria (př. Mesiáš, Samson), koncerty pro orchestr (Vodní hudba, Hudba ke králvskému ohňostroji), opery (Rinaldo, Rodelinda, Xerxes), 12 concerti grossi pro smyčce, varhanní koncerty…
Antonio Vivaldi (1678- 1741)– houslový virtuos, kvůli nemoci byl zbaven kněžství, proto se mohl věnovat hudbě. Tvořil concertin grossi, houslové koncerty a sonáty, přes 40 oper, 3 oratoria a další . Z jeho díla je samozřejmě nejznámější Čtvero ročních období, kde už konečně vidíme inspiraci z přírody, dále L’Estro armoniko, cyklus La Stravaganza atd.
Antonio Vivaldi
Adam Michna z Otradovic (1600- 1676)– snažil se hudbu zpřístupnit i neškoleným muzikantům, proto byly jeho skladby interpretačně poměrně jednoduché. Dílo: Česká mariánská muzika, Loutna česká, Chtíc, aby spal, Svatováclavská mše atd.
Jan Dismas Zelenka (1679- 1745)– v Česku velmi významný. Z jeho tvorby je nejznámější Sub olea pacis et palma virtis.
Autor: Monika Vlachová, 2.B